Staff List

Senior Leadership Team

Mrs Sarah Matthews Acting Headmistress
Dr Chris Enos Deputy Head (Academic)
Mr John Taylor Interim Bursar
Mrs Dee Webb Senior Housemistress
Mrs Jacintha Bowe Director of Mission and Ethos

Senior Management Team

Mr Dominic Simmons Head of Sixth Form and Careers
Mrs Louise Phillips Director of Wellbeing
Mr Ian Phillips Director of Enrichment
Mrs Susannah Hill Director of Co-Curricular

Chaplain

Miss Angela Eddy

Visiting Priest

Father Robert Miller

Teaching Staff by Department

ART & DESIGN

Miss Maxine Bridger Head of Department & Photography
Mrs Julie Hodge Art, Design, Textiles
Mr Richard Taylor Fine Art
Ms Kathy Banneel Art Technician

BUSINESS STUDIES

Mr Mike Hayes

CAREERS

Mr Dominic Simmons Head of Department

CLASSICS

Mrs Melissa Harland
Mrs Harriet Blanco

CRITICAL THINKING

Mrs Jacintha Bowe

DRAMA

Mr Chris J Sykes Head of Drama / Performing Arts
Mrs Sue Holman

DUKE OF EDINBURGH AWARD SCHEME

Mr Roderick Wiltshire

ECONOMICS

Mr Mike Hayes

ENGLISH

Ms Rosslyn M R Brand Head of Department
Mrs Hilary Key
Mr Chris Sykes
Mrs Siobhan Cheadle

ENGLISH FOR SPEAKERS OF OTHER LANGUAGES

Mrs Cristina Waddington

EXAMINATIONS OFFICER

Dr Chris Enos
Mrs Debbie Whitehead Assistant

GEOGRAPHY

Mrs Daisy Phillips (Maternity Leave) Head of Department
Mrs Nathalie Boyer-Castle
Mrs Jane Lilley (Maternity Cover)
Mrs Mandy Blackmore (Maternity Cover)

HISTORY

Mr Tim Goodwin Head of Department
Mrs Melissa Harland

HISTORY OF ART

Mrs Olha Karamenova

ICT

Mrs Kirsten Le Poidevin Head of Department

LEARNING SUPPORT

Mrs Rebecca Dixon Co-ordinator
Mrs Yvonne Atkinson
Mrs Jacqueline Kaskow

LEITHS COOKERY

Miss Charlotte Archer

LIBRARY

Miss Min Edmonds Librarian

MATHEMATICS

Mrs Louise Phillips Head of Department
Mr Ian Phillips
Mr Rod Wiltshire

MODERN LANGUAGES

Mrs Dee Webb French / Spanish
Mrs Fiona Rowland French
Mrs Lydia Chmielewski Spanish
Mrs Cristina Waddington Portuguese
Mrs Valeria Findlay-Wilson Italian
Mrs Yuko Leece Japanese
Mrs Odilia Orue-Green Language Assistant: Spanish
Miss Veronique Raffenne Language Assistant: French

MUSIC

Mr Derek Harris Director of Music & Piano / Singing
Mrs Louisa Preston Music Admin

PERIPATETIC MUSIC

Mrs Katharina Alder Piano / Aural Classes
Mrs Louise Blyth Double Bass
Mrs Jennifer Brookfield Piano
Mrs Angela Caunce Piano
Mr Peter Caunce Violin and Viola
Mr James Gilbert Percussion
Mr Richard Hill Classical Guitar
Miss Sue Lockyer Clarinet /Saxophone
Mr Simon Lockyer Cello / Double Bass
Mrs Jennifer Lucas Violin / Ukelele
Mr Daren Mayo Acoustic /Electric Guitar
Mr Mark Newman-Wren Brass
Miss Sarah Poole Singing
Mrs Patricia Stewart Singing
Mrs Julie Vivienne Singing /Flute
Mrs Catherine Wall Flute

PERSONAL AND SOCIAL EDUCATION

Mrs Emily James
Mrs Rebecca Dixon

PHYSICAL EDUCATION

Mrs Nathalie Boyer-Castle Director of Sport
Mrs Emily James
Miss Nicole Raymond
Mr Lawrence Dalton
Miss Louise Rees

PE COACHING

Mr Ian GriffinTennis

Mr Matthew Haskett Hockey
Mrs Gill Patterson Swimming
Miss Vanessa Trim Swimming

PSYCHOLOGY

Mrs Rita Bauer

RELIGIOUS EDUCATION

Mrs Jacintha Bowe Head of Department
Mrs Sarah Matthews
Miss Angela Eddy
Mr Michael Forrester

SCIENCE

Mr Martin Lawrence Head of Department & Physics
Dr Gill Caunt Biology
Dr Chris Enos Chemistry
Mrs Annabel Fearnley Chemistry
Miss Sadie Flower Biology
Mrs Kirsten Le Poidevin Biology
Mrs Carol Gray Science Technician
Mrs Yuko Leece Science Technician

SPEECH AND DRAMA

Mrs Sue Holman
Mrs Hilary Earle

HOUSE STAFF

Mrs Dee Webb Senior Housemistress

Hewarth House

Mrs Susannah Hill Housemistress
Mrs Maxine Tomlinson Assistant
Mrs Boo Wakefield Assistant

Harewell House

Mrs Felicity Whyte Housemistress
Mrs Sandra Shutler Assistant
Mrs Jacky Watts Assistant

York House

Mrs Beverley Roberts Housemistress
Mrs Gina Bent Assistant
Mrs Kathy Bull Assistant

Newby House

Mrs Debbie Whitehead Housemistress
Mrs Heather Sanger Assistant
Mrs Denise Healy Assistant

Mary Ward House

Mrs Dee Webb Housemistress
Mrs Ellen Boote Assistant
Mrs Tina Richards Assistant

SUPPORT STAFF BY DEPARTMENT

ADMINISTRATION

Mrs Catherine Kelleher Registrar
Mrs Jo Sampson PA to Headmistress
Miss Laura Coffin School Office
Mrs Kerry Condie Bursar’s Assistant
Ms Jeanine Wilkinson Finance Bursar
Miss Clare Brunton Accounts Assistant
Miss Dawn Williams Accounts Assistant
Ms Micaila Vivier HR Manager
Mr Calvin Bent Premises Manager
Mr Cliff Hedger Head of Maintenance
Ms Felicity Brenan Domestic Manager
Mrs Kerri Bevan Reception (Mornings)
Mrs Julia Waterton Reception (Afternoons/Evenings/Weekends)

INFORMATION TECHNOLOGY

Mr Neil Ford IT Manager
Mr Chris Dodsworth IT Technician

EXTERNAL RELATIONS DEPARTMENT

Ms Melanie Tibbs
Mrs Louisa Cowan

NURSING STAFF

Mrs Sophie Savage Registered Nurse: Senior Nurse
Mrs Erika Crossley Senior Health Worker
Mrs Lynne Fish Registered Nurse
Mrs Anita Horak Registered Nurse